Praga na weekend.

Dlaczego warto? Bo to blisko, bo można szybko skoczyć na weekend, bo prosty kierunek autostopem, a i bilet autokarowy w bardzo rozsądnej cenie łatwo wyhaczyć i tu mamy do wyboru ofertę dwóch przewoźników: Polski Bus lub Simple Express. Bo to ojczyzna Krecika, bo czeski język warto na żywo usłyszeć, bo w Pradze nie trudno jest o tani nocleg w samym sercu miasta, bo warto chociażby dla samych knedlików i piwa!

praga1
Złota uliczka

Ja wybrałam się do Pragi samochodem. Przy obładowaniu samochodu pięcioma pasażerami może podróż nie jest super wygodna, ale znowu na tyle krótka, żeby tego nie odczuć i – przede wszystkim – tania. W centrum Pragi obowiązuje płatna strefa parkowania i trzy kolory ją dzielące: niebieska – wyłącznie dla mieszkańców, pomarańczowa – tu możemy stać dwie godziny i zielona – tu możemy stać 6 godzin, ale gdy planujemy weekendowy wypad nie musimy się tym martwić – w weekendy parkowanie jest bezpłatne. Jeżeli w planach jest również nocna impreza, mam dobrą wiadomość. Praskie autobusy i tramwaje kursują całą dobę, z nocną rozpiętością około 30 minut. Metro kursuje tylko do północy.

praga2
A co warto zobaczyć? Spacer Starym Miastem, klimatyczne uliczki, piękne widoki. W Pradze warto zobaczyć absolutnie wszystko. Ale czy ktoś może wyobrazić sobie pobytu w Pradze bez Mostu Karola? Nie, most jest przecież jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta – i dlatego są tam niewyobrażalne tłumy, dlatego warto pomyśleć o spacerze mostem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Most ma 16 przęseł, które spoczywają na 15 filarach i 2 podporach i z tego powodu jest sławny na całą Europę, jako najstarszy kamienny most świata o takiej konstrukcji. Dodatkowo jest ozdobiony 30 rzeźbami, co dodaje tylko mu klimatu. Zdecydowanie warto również odwiedzić Ratusz Staromiejski z zegarem na południowej ścianie i za 55 koron (dla studenta) wdrapać się na szczyt wieży, z której podziwiać można panoramę Starego Miasta. Tutaj znowu proponuję pomyśleć o poranku lub późnym popołudniu, aby uniknąć kolejek. Nie można też być w Pradze i nie zobaczyć malowniczej Złotej Uliczki znajdującej się na terenie zamku praskiego, składającej się z szeregu malutkich domków sprawiających wrażenie jakby mieszkały tam krasnoludki. W rzeczywistości mieszkali tam prawdopodobnie Żydzi pracujący jako złotnicy, później strażnicy ze straży zamkowej, później różni rzemieślnicy, urzędnicy, a na końcu biedota. Jak oni się mieścili w tych mikro domkach? Ja mam pokój na poddaszu i wiecznie walę głową o skos jak sięgam po coś z szafki.

praga3
Katedra św. Wita

Będąc w Czechach nie można przejść obojętnie obok knedlików, czyli popularnej czeskiej potrawy z ciasta na bazie gotowanych ziemniaków lub mąki pszennej formowanej w walec i krojonej po ostudzeniu w plastry, podawanej z gulaszem mięsnym.
No to co? W drogę!

praga4

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s