Blue Lagoon.

O Rejkiaviku, pysznej zupie z homara i steku z wieloryba pisałam już tutaj

Blue Lagoon jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Islandii. Mimo odwiedzenia przez nas Islandii poza sezonem, w dosyć niepożądanej porze, kolejka do wejścia tam była mniej więcej taka jakby złączyć wszystkie kolejki do kas w Auchanie w niedzielne lub sobotnie południe. Ludzie przyjechali ze wszystkich, totalnie ze wszystkich stron świata, po to aby się tu wykąpać. National Geographic umieścił w zeszłym roku kompleks Blue Lagoon na swojej liście cudów świata pisząc o niej „dymiące baseny o turkusowej barwie zamknięte w wulkanicznej pułapce przypominają krajobraz z innej planety”. Miał rację, Błękitna Laguna jest położona w przepięknym miejscu, otoczona przez góry, w drodze pomiędzy Rejkjavikiem a Keflavikiem, gdzieś około 50 kilometrów od Rejkjaviku.

_dsc0250

Woda w Blue Lagoon jest wodą geotermalną, która naturalnie podgrzewa się we wnętrzu ziemi, bogatą w minerały, słoną, o pięknym błękitnym kolorze, śmierdzącą siarką. Gorąca woda wydobyta z wnętrza ziemi, dokładnie z głębokości około 2 km, napędza pobliską elektrownie geotermalną, która znajduje się tuż obok basenu. Islandia jest państwem o najbardziej rozwiniętej gospodarce energią naturalną na świecie, w ogrzewanych energią geotermalną szklarniach Islandczycy hodują pomidory. Bo mogą. Woda w basenie jest schłodzona do temperatury 37-40 stopni, co jest szczególnie przeurocze zimą, kiedy na zewnątrz silny mróz, a Ty taplasz się w cieplutkiej wodzie. Dosłownie perfekcyjne miejsce, żeby wygrzać przechłodzone kości.

_dsc0189

Sam budynek wykonany jest z cegieł, które powstały z lawy. Nad basenami, szczególnie właśnie w zimie wiecznie unoszą się kłęby pary wodnej, a gdy zawieje mocniejszy wiatr mgła jest tak silna, że bardzo ciężko było zrobić jakiekolwiek zdjęcie.

Nie jest to miejsce według mnie, które powinno być celem podróży na Islandię samo w sobie, ale nadal sympatyczne i bardzo przyjemne miejsce, gdzie można się zrelaksować przed albo po zwiedzaniu Wyspy. Ja na Islandii miałam dwa tygodnie, jednak jeżeli Ty masz czasu mniej, nie jest to Twoje must see, jest wiele piękniejszych i bardziej interesujących miejsc.

Bilet kosztuje 35 euro i jest to bilet na cały dzień. Dowóz tam i z powrotem o różnych godzinach oferują przewoźnicy z dworca w Rejkjaviku i jest to realizowane na zasadzie rozkładu, mniej więcej co godzinę jedzie autobus tam i autobus z powrotem.

_dsc0125

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s