Weekendowe wycieczki.

Jak już pewnie dało się zauważyć, większość opisów na moim blogu to retrospekcja. Piszę o miejscach, w których już byłam, w niektórych nawet sporą chwilę temu. Wszystko to dlatego, że było to o wiele prostsze podczas studiów, gdzie nie miałam ograniczenia czasowego i kupienie taniego lotu, spakowanie się w dwie minuty, bądź wyjazd na dwutygodniowe wakacje nie planowane dużo wcześniej nie był nawet najmniejszym problemem. Dzisiaj natomiast chcę wrzucić propozycję weekendowych wycieczek do europejskich stolic, dla ludzi, którzy tak jak ja teraz, mają ograniczoną liczbę dni urlopowych. W zestawieniu umieściłam miasta i loty, które są stosunkowo tanie, bo wiadomo – nie chcemy wydawać nie wiadomo ile kasy, gdy jedziemy tylko na weekend.

Londyn

Stolica Wielkiej Brytanii zachwyci nas bez wątpienia ilością zabytków, chociażby sam Big Ben to taki obiekt, którego zobaczenie każdy z nas musi odhaczyć na swojej liście. Oprócz tego zdecydowanie można powiedzieć, że Londyn posiada także bogatą ofertę rozrywkową, więc odnajdą się tutaj zarówno Ci, którzy uwielbiają zwiedzanie miast, odkrywanie ich dziedzictwa kulturowego, jak i osoby szukające zabawy na weekend. Dodatkowo – tutaj taka ciekawostka – ostatnio pojawiło się ogłoszenie od samej królowej Elżbiety II, że szuka ona pani do sprzątania, na dosyć atrakcyjnych warunkach – miesiąc płatnego urlopu, wyżywienie i zamieszkanie w pałacu. Sama zastanawiałam się nad zmianą profesji, ale zerkając kątem oka na burdel w pokoju – nie wiem czy przeszłabym casting. Bez problemu możemy polecieć do Londynu na weekend ze względu na dużą liczbę połączeń Wizzaira i Ryanaira.

Ryanairem polecimy w piątek, sobotę, niedzielę, poniedziałek z takich miast jak: Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Łódź. Natomiast w sobotę i poniedziałek polecimy z Lublina, a Wizzairem polecimy w piątek, sobotę, niedzielę, poniedziałek z Warszawy, Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania i Wrocławia.

Paryż

Paryż to miasto dla zakochanych, miasto bardzo często wybierane jako miejsce zaręczyn. W Paryżu możemy się zakochać i my, bo z pewnością nie zabraknie tu atrakcji na weekendowy wypad. To co w Paryżu zdecydowanie warto zobaczyć to symbol tego miasta, czyli Wieżę Eiffla, oprócz tego dla każdego fana disneyowskiego Dzwonnika z Notre Dam (bajka mojego dzieciństwa, kocham ją) piękna katedra Notre Dam, Sacré Coeur, Łuk Tryumfalny i koniecznie będziemy musieli zobaczyć Mona Lisę w Luwrze. I zjeść na śniadanie croissanta!

Niestety jeżeli chodzi o nasze tanie linie wybór nie jest tak bogaty jak przy innych stolicach.

Ryanairem polecimy do Paryża w piątek i sobotę, ale tylko z Warszawy. Lot z Paryża do Warszawy powrotny odbyć możemy w niedzielę lub poniedziałek.

Natomiast Wizzairem polecimy w piątek i wrócimy w poniedziałek również z Warszawy, oraz z Gdańska.

Berlin

Berlin jest bardzo często odwiedzany przez Polaków, ze względu na małą odległość. Warto wybrać się, żeby odhaczyć z wcześniej już wspomnianej listy Bramę Branderburską, Reichstag, Mur Berliński i na pewno dużo dużo więcej, jednak jako, że sama dopiero planuję taki wypad na weekend niewiele więcej o atrakcjach Berlina faktycznie godnych uwagi sama mogę powiedzieć. Wiem natomiast, że zimą odbywa się tam Jarmark Bożonarodzeniowy, którego niesamowity klimat na pewno zrobi na nas niemałe wrażenie.

Dla mieszkańców podkarpacia dobra wiadomość jest taka, że weekendowe loty oferuje niezawodny Ryanair z Rzeszowa. Lot tam w piątek, natomiast lot powrotny w poniedziałek (tak – poniedziałek to nie jest już weekend – wiem, więc trzeba nam będzie jednego dnia wolnego).

Ogromną ilość weekendowych połączeń w swojej ofercie ma Polski Bus. Autokar tam –49 – 85 polskich złotych, autokar z powrotem – 35 – 65 złotówek. Jedzie przez Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Zakopane.

Budapeszt

Budapeszt zrobił się ostatnio bardzo popularny wśród moich znajomych. Na pewno na naszej liście musi koniecznie znaleźć się słynny budynek parlamentu. Oprócz tego wygooglowałam mosty, Zamek Królewski w Budzie, brzeg Dunaju, pierwszy odcinek metra M1, Łaźnie Lecznicze, kościół Macieja, kolejki, Park Városlige, więc na pewno atrakcji na weekend nie zabraknie.

Tutaj z pomocą znów przychodzi Polski Bus z ogromną ilością weekendowych połączeń. Jedzie przez Wrocław, Rzeszów, Katowice, Kraków. Ja kupiłam na 25 – 27 listopada 🙂

Do Budapesztu dostaniemy się też tanim lotem z Warszawy z linią Wizzair. Loty tam odbywają się z Warszawy w piątek i sobotę, a loty z powrotem w niedziele lub poniedziałek. Samolot leci godzinę i dziesięć minut, więc z pewnością podróż będzie dużo bardziej korzystna niż polskim busem. Z tego co patrzyłam cenowo to jest różnie, są weekendy gdzie spokojnie zmieścimy się w dwóch stówach, czy jak na przykład 13- 16 stycznia lot był w jedną i drugą stronę za 39 zł, a są takie, że no niestety – budżet może na lot nie pozwolić.

Rzym

Włochy to mi się marzą od dawien dawna. Ugryźć chociaż części tego pięknego kraju, spróbować oryginalnej włoskiej pizzy, schlać się włoskim winem – tak, ten plan na weekend brzmi rewelacyjnie.

Do Rzymu na weekend polecimy z Katowic, ale tylko z możliwością wylotu w piątek i powrotu w poniedziałek, Warszawy, tu totalna dowolność, wylot w piątek, sobotę, powrót niedziela poniedziałek i Krakowa, wylot w sobotę i powrót w poniedziałek.

Przeglądałam z ciekawości ceny na grudzień i styczeń (bo w styczniu wskakuje już nowy pakiet urlopowy) i tak prezentują się te najatrakcyjniejsze.

27.01 – 30.01 – 258 zł (Katowice)
9.12 – 11.12 – 228 zł (Warszawa)
13.01 – 15.01 – 199 zł (Warszawa)
27.01 – 19.01 – 232 zł (Warszawa)
14.01 – 16.01 – 267 zł (Kraków)
28.01 – 30.01 – 245 zł (Kraków)

Sztokholm

To nie dla każdego będzie akurat stolica koniecznie do zobaczenia, ale dla miłośnika szwedzkiej kultury, szwedzkich kryminałów, szwedzkiego języka i szwedzkich klopsików (köttbullar) jest to obowiązkowe miejsce na wypad weekendowy. No i plus jeszcze mam tam szwedzkiego ziomeczka, który obiecał mi nocleg i tour po mieście. Dla was zachętą powinno być to, że bilety lotnicze tam są ekstremalnie tanie. Szwecja sama w sobie tania nie jest, to raczej miejsce tak drogie jak Oslo (o tym jak drogo jest w Oslo pisałam tutaj), ale dlaczego nie szarpnąć się raz i pieniądze, które wydałbyś drogi czytelniku na imprezie w sobotę w krakowskim klubie nie przeznaczyć na wycieczkę do Sztokholmu. Noclegi w Szwecji są drogie, nawet w hostelach (najtańszy jaki znalazłam to 96 złotych). Zawsze można skorzystać z Couchsurfingu, celem obniżenia kosztów lub poszukać noclegu na Airbnb.

Kurde, a miałam w zestawieniu umieścić tanie miasta – ale jestem niesłowna! Okej, co zobaczyć w Sztokholmie? Bardzo dobrze opisuje to Polka w Szwecji tutaj. Swoją drogą sama kiedyś chciałabym być Polką w Szwecji.

Do Sztokholmu weekendowo polecimy z Gdańska, za 57 złotych 21-23 października, za 42 zł w praktycznie każdy weekend listopada i grudnia, Warszawy 21-23 października za 109 zł, listopad jest trochę droższy, ale dobija do max 2 stówek, Katowice, z możliwością wylotu tylko w piątek i powrotu tylko w niedzielę, też tak max 2 stówki w listopadzie, 9-11.12 za 106 zł i Krakowa, we wszystkie dni oprócz soboty, najtaniej w styczniu – 120 zł w praktycznie każdy weekend stycznia – wylot w piątek powrót w poniedziałek.

 

Linki

Strona Polskiego Busa

WizzAir

Ryanair

Wyszukiwarka lotów

Airbnb

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s