Gdzie szukać jesieni w Tatrach?

„Jest na Ziemi jedno moje małe miejsce, gdzie poza biciem serca nie liczy się nic więcej. Nanananana…”

Dzisiaj w drodze do pracy usłyszałam w tą piosenkę słuchając internetowego radia i od tej chwili nucę sobie ją już jakąś dziewiątą godzinę i z tej okazji pomyślałam, że opowiem dziś o moim małym miejscu. Właściwie to nie małym, a całkiem sporym.

Kocham uciekać w góry, trochę jest to miejsce, w którym sprawdzasz swoje siły i jesteś zdany na siebie, dlatego nie ma czasu myśleć o pierdołach, lub o pierdołowatych problemach. Góry są pasją moich rodziców, którzy są w górach praktycznie co weekend i znają chyba wszystkie możliwe trasy i od małego w te góry ciągali nas ze sobą. Gdy mama nie mogła wybrać się w góry z tatą, to ciągnęła mnie i moją siostrę obiecując wizytę w McDonaldzie w drodze powrotnej. Potem to jakoś tak się spodobało. Lubię te nasze rodzinne wycieczki, bardzo. Do dziś uśmiech na mojej twarzy wywołuje wspomnienie dwóch małych szkrabów wychodzących dzielnie na Grzesia, przy temperaturze pod trzydziestkę (o Boże jaki był wtedy upał!), dzielnie trzymających się za rękę i prących pod górę, ale narzekających przy tym jak jasny gwint (Mamo daleko jeszcze?! Mamo ja już nie mogę! Zostaniemy tu i poczekamy na Ciebie mamo!)

Dobrze, kończmy już te wspominki. O górach można pisać i pisać, nawet setki postów, ale ja dzisiaj pokażę wam moje zestawienie miejsc, które szczególnie warto odwiedzić właśnie jesienią. Tak się złożyło, że wszystkie z nich są po stronie Słowackiej, ale cóż, Słowackie Tatry jesienią są magiczne. Nie są to wycieczki wymagające od nas specjalnie silnej kondycji fizycznej, raczej zaliczyłabym do niedzielnych spacerów, także polecam każdemu!

Słowacki Raj

Słowacki Raj, a właściwie Slovenský raj to słynny obszar turystyczny we wschodniej części Słowacji, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku stał się parkiem narodowym. Jest to płaskowyż o wysokości od około 800 do 1000 m, pokryty malowniczymi kanionami. Za nieziemski krajobraz parku odpowiada woda. Niegdyś był to obszar równinny, w którego  skałach liczne rzeki oraz potoki drążyły przesilenia i kaniony. Charakterystyczne dla regionu są przede wszystkim wąwozy z wodospadami, jak choćby słynna Suchá Belá, pokazana na zdjęciach. Jesienią Słowacki Raj przybiera inną formę, dzięki dominującym pomarańczą i czerwienią, poprzez liście, które pokrywają wąwozy.

slowacki-raj

12196152_743476492452273_4472632038589873544_n

Symboliczny cmentarz pod Osterwą

Jesień jest niewątpliwie też czasem wspomnienia zmarłych, ze względu na święto 2 listopada, kiedy to właśnie odwiedzam akurat ten cmentarz. Znajdują się tutaj symboliczne tabliczki upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w Tatrach, oraz Polaków i Słowaków, którzy zginęli w górach  oraz duże, drewniane krzyże z regionalnymi wzorami. Są tutaj tabliczki z nazwiskami polskich himalaistów. Ścieżką, z której jest odbicie na ten cmentarz można wyjść na Rysy od Słowackiej strony.

pod-osterwa-symboliczny-cmentarz

pod-osterwa-symboliczny-cmentarz-2

Zdziar

Jest to wieś położona u podnóża Tatr Bielskich z malowniczymi krajobrazami. Lubię takie miejsca, które zdają się żyć własnym życiem we własnym tempem i takie właśnie wrażenie robi Zdziar. Warto zatrzymać się tutaj chociaż na chwilę, odsapnąć i podziwiać krajobrazy.

12241736_896474537107032_4180806447871798180_n

Dolina Kwaczańska

To jest zdecydowanie miejsce, które magii nabiera jesienią. Gwarantuję zakochanie się od pierwszego wejrzenia, bo ten pomarańcz jaki tu będzie królował przez najbliżej miesiące jest tak silny, że nie potrzeba dobrego aparatu aby zrobić magiczne zdjęcia. Dolina stanowi granicę między Górami Choczańskimi, a Tatrami Zachodnimi. Oprócz samej przechadzki doliną można dalej zwiedzić młyny wodne i Wodospad Roztocki.

12072816_738923229574266_4590400597051633879_n

kwaczanska-dolina

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s