Łódź

Każde jedno z polskich miast ma swój własny, niepowtarzalny, unikatowy klimat. Czy Łódź faktycznie jest taka brzydka i nic tam nie ma? Nie do końca. Łódź może jest wielka i spotkamy tutaj bardziej fabryczne, przemysłowe obrazy, to grzechem jest powiedzieć, że nie ma tam ładnych miejsc. To prawda, że Łódź nie należy raczej do miast o długiej historii, do Łodzi przybywali raczej przedsiębiorcy powodując jest rozwój i przekształcenie z miasta rolniczego do miasta wielkoprzemysłowego.

Mam wrażenie, że jest to jedyne miasto, w którym można spotkać jednowagonowe tramwaje.

Manufaktura, która teraz jest przepięknym kompleksem zawierającym centrum handlowe, miejsca rozrywki takie jak kino, kompleks kulturalny, ale również mnóstwo (około 60) restauracji i kawiarni, każda w innym stylu, kiedyś była zakładem produkcyjnym, a nawet całym kompleksem fabrycznym Izraela Poznańskiego. Jest to największe centrum handlowo – rozrywkowe w Europie Wschodniej pod względem powierzchni. Ciekawostką jest, że Manufakturę łódzką nie do końca można nazwać manufakturą, ponieważ produkcja w tej konkretnej fabryce nie odbywała się na zasadzie podziału pracy. Przebudowa fabryki pod kompleks handlowo-rozrywkowy została zaprojektowana w taki sposób, aby zachować dawny, industrialny nastrój tego miejsca. Znajdziemy tu więc odrestaurowane pofabryczne budynki z nieotynkowanej czerwonej cegły co nadaje Manufakturze klimat XIX wiecznej metropolii. Przynajmniej ja mam takie wrażenie.

Obowiązkowym punktem będzie spacer po niekończącej ulicy Piotrkowskiej, reprezentacyjnej ulicy Łodzi oraz wizyta w neobarokowym pałacu Poznańskiego i przy okazji w całym kompleksie. Na Piotrkowskiej znaleźć można Centralne Muzeum Włókiennictwa, które zostało docenione przez magazyn National Geografic jako jeden z 7 cudów polski. Jeżeli chodzi o pałac, znajduje się tam teraz Muzeum Łodzi, w którym możemy dowiedzieć się więcej o wielkich Łodzianach (Julian Tuwim na przykład) i pooglądać gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych produkowane przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” (ale tylko do 30 października, chociaż obiecują, że część z nich na stałe zagości w muzeum). U mnie w domu, jak pewnie i u większości znajdował się kiedyś taki gramofon, mój tata ma nawet jeszcze kolekcję płyt winylowych i swoją drogą ciekawa jestem czy wala się jeszcze gdzieś po piwnicy. Zdecydowanie będąc w domu rodzinnym następnym razem, muszę zaaranżować wielkie przeszukiwanie piwnicy, bo mam wrażenie, że znajdę tam wiele intrygujących starych gratów.

I na koniec ciekawostki:

Koncerty Iron Maiden, Scorpions, Depeche Mode, Eric Clapton, Leonard Cohen, Deep Purple i … Justin Bieber. Całkiem niezłe jest to, że Atlas Arena w Łodzi pod względem akustycznymi bije na głowę prawie wszystkie tego typu obiekty w Polsce, o ile nie wszystkie.

W Łodzi odbywa się Light Mobve Festival, podczas którego będziemy mogli zobaczyć niezwykłe iluminacje światła właśnie na ulicy Piotrkowskiej (i nie tylko tam). Szósta edycja niestety już za nami. Odsyłam tu

Z Łodzi pochodzi Marcin Gortat.

To właśnie w Łodzi możemy zobaczyć słynne na kwejku i innych tego typu stronach murale wojny ŁKS vs Widzew.

lodz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s