Pięć rzeczy, za które nie da się Rosjan nie lubić!

Rosjanie, zaraz obok Niemców są najbardziej znienawidzonym przez nas narodem. Nie znosimy Rosjan, śmiejemy się z nich, gardzimy, rzucamy na prawo i lewo stereotypami o Rosjanach. W lipcu było mi dane zobaczyć Sankt Petersburg, o tym jak się tam dostałam, co tam robiłam i otwierających się mostach pisałam już tu  pobyć tam przez dłuższą chwilę i nieco zmienić swoje podejście i stereotypowe myślenie. Nie przedłużając już, jakie są te rzeczy, za które nie da się Rosjan nie lubić?

  1. Mają dystans i potrafią się śmiać ze stereotypów o sobie.

Wy to tam wszyscy myślicie w tej Polsce, że my to tylko pijemy całymi dniami, że u nas to bieda zagląda wszystkim w oczy i niedźwiedzie ganiają po ulicach. Nieprawda! Miasto jak miasto, zupełnie jak na Zachodzie. Sklepy pełne, sieciówki te same, miasta z betonu, na drogach asfalt. Nic specjalnego. Na dodatek żaden mój Rosyjski znajomy nie widział na oczy niedźwiedzia! Każdy z nich jednak pytał się co sądzą o Rosjanach Polacy, no i kiedy sypałam kolejnymi stereotypami jak z rękawa, tylko się śmiali. Tak jak i za każdym razem kiedy wracamy do tej dyskusji.

  1. Za to, że lubią Polskę i Polaków

Tak jak i wszędzie, w Rosji ciekawskie pytanie „Where are you from?” usłyszymy wszędzie jako pierwsze wypowiedziane słowa. Nawet ja często podczas pracy jako kelnerka bardzo często słysząc nieznany, egzotycznie brzmiący język najpierw pytam o narodowość.

– Polska! Chciałabym tam pojechać!

– Kraków jest piękny, najlepsze miejsce w jakim byłam dotychczas!
– Polacy to sympatyczni ludzie!

  1. Są życzliwi i pomocni.

Nie będę rozpisywać się ile czasu nam zajęło szukanie miejsca docelowego pierwszego dnia o 6 rano, ale każdy, KAŻDY napotkany Rosjanin chciał nam pomóc i był życzliwy. Gdyby nie ich pomoc prawdopodobnie dalej krążyłabym z walizką po Petersburgu. Minusem jednak jest fakt, że bardzo mało osób posługuje się tam językiem angielskim, ale za to można rozwinąć w wielkim stopniu umiejętność dogadywania się na tak zwane „migi”. Polecam, to trochę tak jak gra w kalambury, z tym, że można jednocześnie mówić, rysować i pokazywać. Żeby nie było, zachęcam również szczerze do nauki języka rosyjskiego, ponieważ, jak mówi wikipedia,  zajmuje on 5-te miejsce pod względem ilości osób posługujących się nim. Ogólna liczba osób mówiących w języku rosyjskim wynosi prawie 280 mln osób. Jeżeli chodzi o języki europejskie bardziej popularne są tylko języki: angielski oraz hiszpański.

  1. Pokażą najlepsze miejsca.

Dziwne, że to Sankt Petersburg jest nazywany Wenecją Północy, chociaż znacznie przewyższa Wenecję pod względem liczby kanałów i to ona powinna raczej być nazywana Petersburgiem Południa. No, ale do rzeczy: nie zobaczyłabym pewnie jak nocą otwierają się mosty w Petersburgu, nie byłabym w przepięknej klimatycznej, utrzymanej w sowieckim stylu kawiarni gdyby nie moi znajomi Rosjanie. Dokładnie takie same pozytywne odczucia miałam, kiedy oni byli w Polsce. A impreza pożegnalna, to było coś! Po paru kieliszkach, umiejętność dogadywania się „na migi” można schować do kieszeni, bo okazuje się, że język nie jest już barierą nie do przeskoczenia. Serio!

  1. Za definicje odległości!

Rosja jest ponad 55 raza większa od Polski, dlatego poczucie odległości jest tu zupełnie inne. Rosjanin na przykład, który twierdzi, że mieszka pod Petersburgiem, mieszka w mieście oddalonym od niego o 350 kilometrów. To tak jakbym mieszkając w Krakowie, twierdziła, że właściwie to mieszkam pod Warszawą.

W dzisiejszych czasach w Polsce w ogromnej mierze przeważają nastroje antyputinowskie, co przekłada się w znacznym stopniu na niechęć do społeczeństwa rosyjskiego. Kolejną przyczyną niechęci Polaków do Rosjan są klęski, których doświadczaliśmy ze strony Rosji. Ja jednak sądzę, że nie powinniśmy patrzeć w przeszłość. Dlaczego na przykład potrafimy być przyjaciółmi dla Ukraińców, pomimo tego co się stało na Wołyniu, a z Rosją nie potrafimy się już kumplować? Zbyt często myślimy stereotypami i sami kreujemy wizerunek złych Rosjan. Musimy jednak pamiętać, że zwykli ludzie, tacy jak my, w kontaktach międzyludzkich nie kierują się poglądami politycznymi, serio.

img_0084Peterhof

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s