Lillehammer

Małe miasteczko znajdujące się na południu Norwegii, które zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu fanów sportu, a to za sprawą Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się tutaj w roku 1994 i bez wątpienia były się jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w historii Norwegii. Wiele z obiektów olimpijskich jest do dziś czynne dla zwiedzających, co czyni ten region niezwykle popularnym punktem do odhaczenia dla wszystkich fanów sportów zimowych.

Można by powiedzieć, że tutaj nic nie ma. Nic. A jednak! Ja odnalazłam tam po odwiedzeniu hucznego Oslo zupełnie inny klimat. Wyciszenie, spokój, życie powolnym tempem, sklepy czynne max do siedemnastej.  Dumnie reprezentuje skandynawską architekturę, nie jako meble do skręcania z Ikei, tylko małe drewniane urokliwe domki z dużymi oknami i białymi framugami stanowią magiczny kontrast współczesnego i pełnego życia Oslo. Można tu odkryć wiele ciekawostek na temat norweskiej kultury, historii i rozsmakować się w lokalnych potrawach i wreszcie — lepiej przyjrzeć się codziennemu życiu Norwegów. W miasteczku znajduje się wiele muzeów i centrów kulturalnych, takie jak Muzeum Poczty, Muzeum Olimpijskie czy Muzeum Sztuki Lillehammer.

img_0319

Czy wspominałam już o skoczniach? Nie? To znajdują się tutaj dwie skocznie narciarskie Lysgårdsbakken. Ta większa jest największą dużą skocznią w Norwegii, gdyż można na niej osiągnąć odległości powyżej 140 metrów. Zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia, oprócz zapierającego dech w piersiach widoku oferuje nam także niezły DARMOWY trening ud i pośladów, bo aby wyjść na samą górę trzeba pokonać ponad siedemset schodów. Ja dałam radę (ledwo), ale jest też dla opornych możliwość skorzystania z kolejki za 60 norweskich koron, czyli około 30 zł.  Będąc już na górze trzeba po prostu zatrzymać się i spojrzeć, ponieważ widok jest po prostu bajeczny! Jak zwykle ja przychodzę ze zdjęciami robionymi kapciem, ale jak już wspominałam we wpisie o Oslo (czyli tutaj), w bagażu podręcznym aparat się nie zmieścił, ale i po tych zdjęciach powinniście się w nim zakochać.

img_0325

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s