Mdina – miasto z Gry o Tron.

Mdina jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast w Europie. Jest to małe, spokojnie i niezatłoczone miasto, mimo że kiedyś pełniło funkcję stolicy. Położenie Mdiny sprawia, że z punktów widokowych położonych na otaczających ją obwarowania dostrzec można nawet Valettę. Tę niesamowitą panoramę możemy podziwiać dzięki położeniu Mdiny w najwyższym punkcie Malty, czyli 213 m n.p.m. Nazwa miasta pochodzi z języka arabskiego i oznacza „warowne miasto”. Słusznie, bo Mdina jest otoczona grubymi i wysokimi na aż 25 metrów murami obronnymi. Niegdyś, w czasach gdy to Mdina była stolicą Malty tętniło tutaj życie, obecnie wyciszona, nazywana nawet milczącym miastem, wyłączona z ruchu i zamieszkała przez około 400 mieszkańców.

Warto na zwiedzanie przeznaczyć cały dzień i zahaczyć o znajdujące się kawałek dalej klify Dingli. Tam może być lekki problem z powrotem, bo pomimo, że komunikacja na Malcie jest o tyle rewelacyjna, że dojechać autobusami można wszędzie, a i są one nowe i klimatyzowane, dzięki temu w upalny dzień przyjemnie się wsiada do komunikacji miejskiej, to lubią nie trzymać się rozkładu i olewać niektóre przystanki.

Spacer wąskimi ulicami będzie z pewnością odprężający i bardzo przyjemny. Głównym punktem jest oczywiście brama wjazdowa do miasta, która posłużyła jako brama do King’s Landing w serialu Gra o Tron. Kadry dla pozostałych widoków miasta zostały natomiast zrealizowane w chorwackim Dubrowniku. Aby wzbudzić trochę ciekawość powiem, że Mdina to nie jedyne miejsce na Malcie, które można odnaleźć w serialu. Bardzo dużo można ich odnaleźć w pierwszym sezonie, w szczególności sceny z Denerys, chociażby sam obóz Khala Drogo i zaślubiny Denerys z Khalem miały miejsce na Gozo.

Znalazłam w sieci filmik, gdzie są pokazane i opisane, proszę bardzo!

Filmik

Dojechać tu można autobusem miejskim z Valetty. Na dłuższy wyjazd na Maltę polecam dłuży bilet okresowy sprzedawany w Valettcie. Koszt takie biletu z tygodniowym czasem ważności to 10 euro.

 

p1090962

Brama główna

P1090966.JPG

P1090982.JPG

P1090999.JPG

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s